Berlín byl první spolkovou zemí, která zavedla brzdu cen nájemného. V roce 2020 Senát rozhodl o jejím prodloužení do konce května 2025. Účinek brzdy ceny pronájmu je kontroverzní, mnoho majitelů při opětovném pronajímání zákonná pravidla ignorovalo nebo je obcházelo.
Účinek brzdy ceny pronájmu je kontroverzní. Osm let po svém zavedení kreslí Sdružení berlínských nájemníků zničující bilanci. Mnoho majitelů při opětovném pronajímání zákonná pravidla ignorovalo nebo je obcházelo.
Podle Sdružení berlínských nájemníků bylo důkladněji prozkoumáno kolem 6000 stížností v 935 případech – všechny z roku 2021 – a dospělo se k závěru, že 98 procent pronajímatelů ignorovalo zákonnou brzdu nájemného u nových pronájmů nebo účtovalo nadměrné nájemné.
Brzda ceny pronájmu je na spolkové úrovni regulována německým občanským zákoníkem (BGB) a v Berlíně platí od června 2015. Podle toho nesmí být nájemné při podpisu nové nájemní smlouvy více než deset procent nad místním srovnávacím nájemným.
NahoruSoukromé bytové společnosti ignorují kontroly cen nájemného častěji
"Porušení evidovaná v rámci studie jsou významná, a to jak z hlediska jejich četnosti, tak z hlediska výše překročení nájemného," uvedlo sdružení. Soukromé bytové společnosti by překračovaly přípustný limit zvláště často. To je oprávněné až na výjimky, dočasné, polokomerční nebo zařízené pronájmy. Nájemníci jen obtížně prosazují cenovou brzdu a často potřebují podporu nebo právní radu.
NahoruZákon nestanoví sankce
Nájmy jsou zahrnuty do průzkumu, aby vytvořily index nájemného "a ovlivnily výši nájemného na celém trhu s bydlením", podle zástupců berlínských nájemců. Požadují…