Zákon č. 349/2023 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s konsolidací veřejných rozpočtů má během příštích dvou let sníží rozpočtové deficity celkem o 150 mld. Kč. Opatření z celkem 65 novel zákonů začnou platit již od 1. ledna 2024.
Cílem konsolidace veřejných financí je zákonem č. 349/2023 Sb. snížit deficit veřejných financí z letošních 3,6 % HDP až na odhadovaných 2,2 % HDP v roce 2024. Opatření jak na výdajové, tak na příjmové straně státního rozpočtu zredukují v roce 2024 rozpočtový deficit o 97,7 mld. Kč a v roce 2025 o 53 mld. Kč. Sníží se výdaje státu na provoz včetně objemu platů na státní zaměstnance, zredukuje objem národních dotací, ale zachová investiční aktivitu a sociální výdaje. Na příjmové straně poklesne počet sazeb DPH ze tří na dvě, bude zrušeno 22 daňových výjimek nebo např. stoupne zdanění příjmů z právnických osob, daň z nemovitosti či daň z hazardu a návykových látek škodících zdraví.
V nejvyšší míře se úsporná opatření dotknou národních dotačních titulů zejména pro podnikatele, úspor na provozu státu a snížení objemu platů ve veřejné sféře. Na příjmové straně dojde v letech 2024-2025 k celkovým úsporám prostřednictvím růstu spotřebních daní z tabákových výrobků a lihu, daní z hazardních her, zrušení 22 daňových výjimek, opětovného zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance ve výši 0,6 % či zvýšení daně z příjmů právnických osob na 21 %, odvodů OSVČ a daně z nemovitých věcí, jejíž inkaso je nyní pro veřejné finance zcela zanedbatelné a pro státní rozpočet dokonce ztrátové.
Balíček zavádí pouze dvě sazby daně z přidané hodnoty, sazba daně firem se zvyšuje z 19 na 21 procent. Ve snížené 12% sazbě budou hlavně potraviny, ale také vodné a stočné.
Dle přílohy č. 3 k ZDPH bude snížené sazbě daně od 1.1.2024 podléhat i pitná voda, tj. voda dodávaná vodovodem. Pokud dodavatel provede odečet z měřicího zařízení např. 31. 12. 2023, pak se u vyúčtování použije 10 % sazba daně. Pokud ale provede odečet až od 1. 1. 2024, bude již nutné při vypořádání záloh postupovat podle § 37a ZDPH.
Daň z nemovitostí se zvýší v průměru o 1,8násobek.
Zákon stanovuje koeficienty v sedmi úrovních, a to:
- 1,0 v obcích do 1000 obyvatel,
- 1,4 v obcích nad 1000 obyvatel do 6000 obyvatel,
- 1,6 v obcích nad 6000 obyvatel do 10 000 obyvatel,
- 2,0 v obcích nad 10 000 obyvatel do 25 000 obyvatel,
- 2,5 v obcích nad 25 000 obyvatel do 50 000 obyvatel,
- 3,5 v obcích nad 50 000 obyvatel, ve statutárních městech a ve Františkových Lázních, Luhačovicích, Mariánských Lázních a Poděbradech,
- 4,5 v Praze.
Mimo to si také obce si mohou samy výši koeficientu svou vyhláškou upravit, a to buď pro celou obec, nebo jen některé její území. Pokud obec nestanoví vyhláškou pro jednotlivé části obce jiné koeficienty, pak platí koeficient zákonný.
V příštích dvou letech vzroste spotřební daň z lihu o deset procent, v dalším roce o pět procent. Balíček neobsahuje zdanění tichého vína. Změny musí ještě projednat Senát a podepsat prezident. Většina změn má vstoupit v účinnost od začátku příštího roku.
Materiál také znovu zavádí odvod na nemocenské pojištění zaměstnanců ve výši 0,6 procenta z příjmů. Ruší některé daňové výjimky, například slevu na školkovné nebo na studenta. Omezuje se sleva na manželku či manžela bez vlastních příjmů, a to tak, že bude muset pečovat o dítě do tří let věku. Maximální výše státní podpory stavebního spoření se sníží z 2000 na 1000 korun. Cena roční dálniční známky se od příštího 1. března zvýší z 1500 na 2300 korun a od roku 2025 se bude zvyšovat podle inflace.
Rozsáhlá změna má vládě pomoci konsolidovat veřejné finance a snižovat strukturální schodek státního rozpočtu. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se dnes podařilo koalici prosadit jednu z nejdůležitějších věcí v tomto volebním období. Balíček je ve prospěch občanů a firem a umožní také zrychlit klíčové strategické investice, míní Fiala. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) kabinet už další balíček nepřipraví. V dalších letech chce prověřit ministerské agendy, soustředit se na digitalizaci a úspory hledat i v provozních a personálních výdajích a v národních dotacích.
NahoruTZ 24.8.2023: Koalice se shodla na návrzích úprav a doplnění konsolidačního balíčku
Výnos z daně z nemovitosti by podle koaličního pozměňovacího návrhu zůstal obcím ze 100 procent výměnou za snížení příjmů ze sdílených daní v rámci rozpočtového určení daní v rozsahu deseti miliard korun. To je výsledek nočního jednání vlády, s kterým půjdou její členové do poslanecké sněmovny, tak jak dnes ráno informovala média.
Souhrnný dopad pozměňovacích návrhů na státní rozpočet je přibližně neutrální, byla dodržena zásada, že i po změnách zůstává objem konsolidace v zásadě stejný.
Další legislativní postup pozměňovacího návrhu:
- schválené změny zpracuje MF do jednoho pozměňovacího návrhu, který předloží všech pět koaličních stran společně
- návrh bude projednán na plenární schůzi Poslanecké sněmovny, která začíná 5. 9. 2023
Přehled změn schválených koaličními partnery
Funkční měna – firmy budou moci vést účetnictví v cizí měně
- možnost účtovat v EUR, USD, GBP od 1. 1. 2024
- tato možnost se týká firem, které mají většinu transakcí v dané cizí měně
Zaměstnanecké benefity
- u vymezených daňových benefitů bude zavedeno souhrnné zastropování na úrovni poloviny průměrné mzdy
Ponechání 100 % výnosů daně z nemovitostí obcím
- sazba daně se zvýší o 1,8 násobek
- veškerý výnos daně z nemovitých…