dnes je 7.5.2025

Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Oživování brownfieldů - výběr úspěšných projektů a programy na jejich podporu

29.4.2025, Zdroj: MPO ČR

Zájem o revitalizaci brownfieldů ze strany obcí a měst neklesá, právě naopak. Z aktuálního průzkumu Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) vyplývá, že toto téma aktivně řeší 89 % dotázaných starostů. Na projektovou přípravu i samotnou realizaci stavby jim ale mnohdy chybí finance. MPO proto chystá nový dotační titul, který bude požadavky starostů reflektovat.

„Řada měst a obcí v Česku má na svém území zanedbané brownfieldy, tedy plochy a budovy, které už neslouží svému účelu. Ty nejen, že je hyzdí okolí, ale často přinášejí i bezpečnostní problém. Jak však vyplývá z průzkumu našeho ministerstva, řada starostů naráží na překážky už v počáteční fázi příprav. Nejčastěji jim chybí prostředky na zpracování projektové dokumentace, posudků či studií proveditelnosti,” uvádí ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

Tyto administrativní položky mohou přitom pro obec představovat výdaje pohybující se od 5 do 15 % z celkové ceny projektu. O dotaci čistě na pořízení projektové dokumentace má zájem 80 % dotázaných starostů. „Když se vyhlásí dotační program na revitalizaci brownfieldů, mnoho obcí se do něj nemůže zapojit, protože nemají připravené potřebné podklady. Bojí se totiž investovat do projektové přípravy pouze z obecních rozpočtů. Chceme jim proto v tomto směru vyjít vstříc a připravit pro ně dotační titul, který bude podporu projektové dokumentace zahrnovat,” zdůrazňuje vedoucí oddělení brownfieldů Jan Hana.

MPO chce budoucí dotační titul žadatelům uzpůsobit i v jiných směrech. V dotazníku se například potvrdil i další trend v oblasti revitalizace, kterým je, zejména v menších obcích, důraz na multifunkční využití brownfieldů — tedy kombinace podnikatelské činnosti s občanskou vybaveností. „Nový dotační titul bude tento trend určitě kopírovat a umožňovat starostům využít dotace na kombinované projekty umožňující vznik například restaurace s kulturním centrem či sdílené prostory pro místní podnikatele a veřejnost. Součástí projektu může být i výstavba obecních bytů. Zůstane pouze podmínka, že podnikatelské využití musí být větší než 51 % z celkové plochy brownfieldu. Tak tomu bylo i u předešlých dotačních titulů,” vysvětluje vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Petr Očko. Součástí dotačního programu bude také pravděpodobně možnost kombinace dotace a zvýhodněného úvěru. Obci se díky tomu sníží vysoké vstupní náklady, a její finanční spoluúčast nebude proto tak vysoká.

I přesto, že většina (77 %) dotázaných starostů chce případné finance od státu využít na rekonstrukci stávajícího nevyužívaného objektu, v 19 obcích a městech plánují současné brownfieldy nahradit rozsáhlejšími podnikatelskými parky. Do konce roku 2026 mohou obce a města k tomuto záměru využít současný dotační titul Smart Parks for the Future, ze kterého budou dotačně podpořeny projekty v objemu 550 milionů korun.

S administrativními a odbornými náležitostmi, které starostové dle odpovědí v dotazníku také často vnímají jako překážku pro podání žádosti o dotaci, se mohou obrátit na agenturu CzechInvest, která jim s přípravou projektu pomůže.

O vzniku nového dotačního titulu zaměřeného zejména na podporu obcí a měst ve fázi přípravy projektové dokumentace aktuálně MPO jedná a připravuje jeho detaily. Výzva k podání žádostí o podporu by měla být vyhlášena do konce května. „Zájem ze strany starostů je obrovský — nejen o podporu ve fázi projektové přípravy, ale i pro realizaci stavby, a to jak drobnějších brownfieldů, tak větších podnikatelských parků. Aktivně teď na ministerstvu pracujeme na tom, abychom jim pro brownfieldy pomohli nalézt nové využití,” doplňuje ministr Vlček.

Fotografie projektů najdete na tomto odkazu.

Tipy pro starostu, jaký projekt má šanci na dotační podporu

  1. Zaměř se na kombinaci podnikání a veřejné služby
    Projekt by měl spojovat podnikatelské využití (např. restaurace, minipivovar, dílna) s občanskou vybaveností (kulturní sál, klubovna, knihovna). Podmínkou je, aby podnikatelská část tvořila většinu využité plochy.
  2. Nečekej s projektovou dokumentací – bude na ni nová dotace
    Připrav si alespoň základní studii proveditelnosti. MPO chystá speciální dotační titul právě na projektovou přípravu, což ti otevře dveře k hlavní investiční podpoře.
  3. Mysli na reálný provoz po dokončení – najdi budoucího nájemce
    Projekty s konkrétní vizí provozu (např. domluvený nájemce kavárny či služby) mají větší šanci. Ukazuje to, že obec ví, co chce, a že projekt bude dlouhodobě životaschopný.

Výběr úspěšných projektů

Kraj Vysočina Valeč 

V roce 2023 byl v obci Valeč po rekonstrukci otevřen kulturní dům, který vznikl z bývalé Sokolovny. Po několika desítkách let má znovu využití. Nyní je v budově

 
Nahrávám...
Nahrávám...