dnes je 16.4.2024

Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Obce mají poslední možnost žádat až o 2 miliony na přípravu Akčních plánů pro udržitelnou energii a klima

23.5.2023, Zdroj: Ministerstvo životního prostředí ČR

Do pondělí 5. června 2023 mohou obce a města sdružená v Paktu starostů a primátorů pro udržitelnou energii a klima žádat o dotaci až 2 miliony korun.

Výzva z Národního programu Životní prostředí pomáhá všem radnicím, které chtějí snížit lokální emise skleníkových plynů nebo připravují adaptační opatření. Příspěvek mohou využít na tvorbu Akčního plánu pro udržitelnou energii a klima (SECAP), organizaci Místních dnů pro klima a energii nebo na pracovní místo spojené s přípravou a plněním plánu SECAP. Obce mají poslední šanci si v tomto roce o podporu požádat.

V dotační výzvě je alokováno celkem 15 milionu korun, do limitu zbývá ještě zhruba 4 miliony korun. Obce mají poslední šanci si v tomto roce o podporu požádat. Výzva je určena pro obce, dobrovolné svazky obcí (DSO) a místní akční skupiny (MAS), které jsou registrovány v oficiální databázi signatářů Paktu starostů a primátorů.

Finanční prostředky mohou radnice využít na zpracování Akčních plánů pro udržitelnou energii a klima (SECAP). Tyto plány mapují výchozí spotřebu energií a produkci skleníkových plynů a navrhují konkrétní kroky k jejich snížení, například pomocí zateplení budov, výměnou vytápění nebo výstavbou fotovoltaických zdrojů. Obce si díky plánu mohou připravit také adaptační projekty pro zmírnění negativních dopadů změny klimatu, jako je hospodaření s dešťovou vodou nebo rozšiřování zeleně. Žádat je možné i o finanční podporu nového pracovního místa a organizaci Místních dnů pro klima a energii.

Minimální výše podpory na jeden projekt je 250 tisíc korun, maximální 2 miliony korun. U podpory pracovního místa může činit maximálně 50 % z celkových způsobilých výdajů, u ostatních podporovaných aktivit maximálně 80 %.

Příjem žádostí Státním fondem životního prostředí ČR běží elektronicky a žadatelé je mohou předkládat do 5. června 2023 nebo do vyčerpání alokace.

Pakt starostů má přes 11 tisíc signatářů po celé Evropě a jejich počet stále roste. Obce, které jsou členy Paktu, se dobrovolně zavázaly ke snížení emisí CO2 nejméně o 40 % do roku 2030 a zároveň ke zvýšení odolnosti vůči dopadům změny klimatu.

Bližší informace o této iniciativě a možnosti zapojení naleznete na těchto stránkách:

  • Pakt starostů a primátorů pro udržitelnou energii a klima
  • Covenant of Mayors - Europe
  • Dokumenty k výzvě

TZ 2.2.2023: MŽP nabízí 15 milionů korun městům a obcím, která chrání klima a investují do udržitelné energetiky

V Národním programu Životní prostředí (NPŽP) se otevírá nová výzva pro obce a města, která aktivně snižují emise skleníkových plynů nebo se připravují na postupující změnu klimatu. Samosprávy sdružené v Paktu starostů a primátorů pro udržitelnou energii a klima mohou od pondělí 23. ledna žádat o dotaci až dva miliony korun.

„Aktuálně vypisujeme už šestou dotační výzvu na podporu aktivních města a obcí ve výši 15 milionů korun. K Paktu starostů se dnes hlásí 197 českých signatářů a jejich počet postupně roste. Působení změny klimatu spolu s dynamickou geopolitickou situací zdůrazňuje rychlou potřebu změny, která pomůže obcím snížit ceny za energie, zlepšit prostředí pro všechny obyvatele a přispěje ke splnění národních i evropských klimatických cílů,“ říká náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Obce mohou

 
Nahrávám...
Nahrávám...