dnes je 23.4.2024

Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Zveřejnění poskytnuté informace dle novely zákona č. 106/1999 Sb.

21.11.2022, Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR

Informace ke změně zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, provedené zákonem č. 241/2022 Sb.

Citujeme z metodického materiálu Ministerstva vnitra (zde ke stažení)

  1. Zveřejnění poskytnuté informace (§ 5 odst. 3

§ 5, odst. 3: Do 15 dnů od poskytnutí informací na žádost povinný subjekt tyto informace zveřejní způsobem umožňujícím dálkový přístup. O informacích poskytnutých způsobem podle § 4a odst. 2 písm. e) a f), informacích poskytnutých v jiné než elektronické podobě, nebo mimořádně rozsáhlých elektronicky poskytnutých informací postačí zveřejnit doprovodnou informaci vyjadřující jejich obsah. Poskytnutá nebo doprovodná informace musí být zveřejněna nejméně po dobu 6 let.

Čl. II zákona č. 241/2022 Sb., Přechodná ustanovení: Informace zveřejněné podle § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, se ponechají zveřejněné nejméně po dobu 6 let ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona.

Ustanovení § 5 odst. 3 informačního zákona nově explicitně upravuje minimální délku doby zveřejnění poskytnuté informace (doprovodné informace) způsobem umožňujícím dálkový přístup

Původní ustanovení § 5 odst. 3 informačního zákona upravovalo povinnost povinných subjektů zveřejnit poskytnutou informaci, případně doprovodnou informaci (v případě poskytnutí informací sdílením dat prostřednictvím rozhraní informačního systému, v případě umožnění dálkového přístupu k formaci, která se v průběhu času mění, obnovuje, doplňuje nebo opakovaně vytváří, nebo jejím pravidelným předáváním jiným způsobem, v případě poskytnutí informací v jiné než elektronické podobě a v případě, že se jedná o mimořádně rozsáhlé elektronicky poskytnuté informace) vyjadřující obsah poskytnuté informace.

Nedostatek původního ustanovení § 5 odst. 3 informačního zákona spočíval ve skutečnosti, že jakkoliv byla povinnému subjektu založena povinnost zveřejnit poskytnuté informace, případně informaci doprovodnou, z ustanovení nevyplývalo, jak dlouhou dobu má zveřejnění poskytnutých informací trvat. Minimální doba splnění zákonné povinnosti byla nejčastěji dovozována ve vazbě na minimální dobu zveřejnění výroční zprávy (viz ustanovení § 18 informačního zákona a někdejší vyhláška č. 442/2006 Sb.), v níž jsou podané žádosti o informace vykazovány.

Než zrušila vyhláška č. 515/2020 Sb., o struktuře informací zveřejňovaných o povinném subjektu a o osnově popisu úkonů vykonávaných v rámci agendy vyhlášku č. 442/2006 Sb., kterou se stanoví struktura informací zveřejňovaných o povinném subjektu způsobem umožňujícím dálkový přístup a vyhlášku č. 416/2008 Sb., kterou se mění vyhláška č. 442/2006 Sb., docházelo k určitému nesouladu s ustanovením § 5 odst. 1 písm. f) informačního zákona. Uvedené ustanovení vyžadovalo zveřejnění výroční zprávy (na všeobecně přístupném místě) za předcházející kalendářní rok, když vyhlášky č. 442/2006 Sb., č. 416/2008 Sb., vyžadovaly „dohledatelnost“ výroční zprávy dálkovým způsobem minimálně za dva roky zpětně. Vyhláška č. 515/2020 Sb., s účinností od 26. prosince 2020, ovšem hovoří pouze o tom, že se uvede výroční zpráva povinného subjektu o jeho činnosti v oblasti poskytování informací podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Zrušením obou dřívějších vyhlášek tak bylo pro dobu zveřejnění aplikovatelné pouze ustanovení § 5 odst. 1 písm. f) informačního zákona, ze kterého se podává, že každý povinný subjekt musí pro informování veřejnosti ve svém sídle a svých úřadovnách zveřejnit na místě, které

 
Nahrávám...
Nahrávám...