dnes je 19.4.2024

Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Zpráva o využívání obnovitelných zdrojů energie v roce 2021

9.11.2022, Zdroj: MPO ČR

Hrubá výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů se v roce 2021 podílela na celkové hrubé výrobě elektřiny 12,6 %. Podíl obnovitelné energie na konečné spotřebě energie podle metodiky EUROSTAT – SHARES v roce 2020 přesáhl hranici 17 %. Údaje za rok 2021 budou k dispozici začátkem roku 2023.

Obnovitelné zdroje energie jsou v podmínkách ČR nefosilní přírodní zdroje energie, tj. energie vody, větru, slunečního záření, pevné biomasy a bioplynu, energie okolního prostředí, geotermální energie a energie kapalných biopaliv. Níže citujeme ze zprávy Obnovitelné zdroje energie v roce 2021 [pdf, 2994 kB].

Hrubá výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů

Hrubá výroba tepla z obnovitelných zdrojů

Výroba tepla z biomasy – domácnosti

Odhad spotřeby biomasy v domácnostech je metodicky nejvýznamnějším problémem připravené statistiky obnovitelných zdrojů energie. Hlavní komplikací, oproti klasickým palivům, je nedostupnost dat. Zdroje biomasy nejsou a nikdy nebudou zcela statisticky podchyceny. Současně nelze plně využít případných informací o prodeji kotlů, neboť drtivá většina zařízení umožňuje spalovat i uhlí. 

Pod pojmem biomasa se v této statistice rozumí palivové dříví získané z lesa, z údržby městské a venkovské zeleně, získané samosběrem či nákupem u obchodníků s palivy nebo u podniků disponujících touto surovinou. Současně je zde však i zahrnut veškerý dřevní odpad – klestí, piliny, odřezky, staré palety, stavební nebo dříve jinak využité dřevo – tedy vše, co je ze dřeva a čím lidé v domácnostech topí. Pelety a brikety představují zatím pouze menší část této spotřeby, nicméně i jejich spotřeba stále roste.

Vývoj hrubé výroby elektřiny z biomasy

Vývoj hrubé výroby tepla z biomasy

Bioplyn

V kategorii bioplyn je v této energetické statistice bilancován energeticky využitý bioplyn jímaný při anaerobní fermentaci na komunálních a průmyslových ČOV, při fermentaci zemědělských odpadů a produktů (rostlinných a živočišných), dále pak bioplyn jímaný z účelové anaerobní fermentace komunálních a jiných odpadů (např. potravinářských) a skládkový plyn přímo jímaný z tělesa skládek.
Není sledováno prosté spalování na pochodni (fléře). Vzhledem k tomu, že v řadě bioplynových stanic je prováděna kofermentace různých typů odpadů a tato praxe jistě do budoucna bude dále rozšiřována, bylo třeba provést rozdělení kategorie bioplyn podle jednoduchého klíče takto:

  • Bioplynové hospodářství na komunálních ČOV
  • Bioplynové hospodářství na průmyslových ČOV
  • Bioplynové stanice (zemědělské; na průmyslový a komunální odpad; jiná kofermentace)
  • Energetické využívání skládkového plynu

Vyrobená tepelná energie je především využívána pro vlastní potřebu provozů, což je dáno hlavně umístěním skládek, ČOV a dalších bioplynových stanic mimo hlavní zástavbu obce a vlastní technologií

 
Nahrávám...
Nahrávám...