dnes je 25.4.2024

Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Zákon o zadávání veřejných zakázek bude jednodušší, vstřícnější a omezí korupci

24.3.2023, Zdroj: MMR ČR, Verlag Dashöfer (https://www.mmr.cz/)

Poslanecké sněmovna schválila návrh novely zákona o zadávání veřejných zakázek. Díky ní se sníží administrativní náročnost, zároveň ale přinese větší volnost zadavatelům a také upraví pravidla pro přidělování zakázek dodavatelům odsouzeným například za korupci. Novelou se teď budou zabývat senátoři.

Novela státu umožní, aby si některé vybrané služby mohl zajistit ze svých zdrojů. Úřady budou moci sdílet znalosti a expertizu například u cloudových služeb. Během pandemie se ukázalo, že stát nemá možnosti pružně a efektivně zadávat zakázky na informační systémy typu Chytrá karanténa nebo Očkovací portál. Ministerstvo zdravotnictví tak mohlo učinit jen díky výjimce v nouzovém stavu.

Pro IT zakázky dosud mohli využívat zdroje v rámci státu pouze ti, kdo měli příslušnou servisní organizaci přímo pod sebou, například služby Národní agentury pro komunikační a informační technologie pouze Ministerstvo vnitra. Podle pozměňovacího návrhu bude za jasně daných podmínek možné, aby o jejich expertízu mohl žádat i jiný resort. Výhody úprava zákona přinese i soukromým společnostem. Pozměňovací návrh otevře trh pro menší specializované projekty, které v rámci jednoho resortu nedávají ekonomický smysl.

Na spolupráci při přípravě metodiky a uvedení zákona do praxe se MMR dohodlo také se zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR. „Rozptýlit pochybnosti a získat podporu pro pozměňovací návrh bylo docela náročné, ale věřím, že se to povedlo. Před několika týdny jsme kvůli tomu uspořádali kulatý stůl, kde jsme téma diskutovali s celou řadou odborníků a zástupců oborových asociací,“ dodal Bartoš.

Novela také míří na omezení korupce ve státní správě. U podlimitních zakázek bude zadavatel mít povinnost zohlednit trestní minulost dodavatele. 

Novela uvádí zákon o zadávání veřejných zakázek do souladu s unijním právem, se zadávacími směrnicemi EU. Odůvodněné stanovisko Evropské komise k tomu Česká republika obdržela už v listopadu 2019 – pokud by novelu nepřijala, čelila by řízení o nesplnění povinnosti. Upřesňuje promítnutí zadávacích směrnic do českého práva, vyjasňuje pravidla a celkově zvyšuje srozumitelnost normy. Zároveň snižuje administrativní zátěž například prostřednictvím digitalizace. Zadavatel bude mít právo poskytnout ÚOHS dokumentaci o zadávacím řízení prostřednictvím elektronického nástroje namísto zasílání dokumentů.

K úpravě transpozice zadávacích směrnic, zpřesnění některých institutů a vyjasnění některých pravidel, snížení administrativní zátěže a rozšíření práv účastníků zadávacího řízení více v důvodové zprávě sněmovního tisku č. 249.

„Vybraní dodavatelé podlimitních zakázek budou nově povinni administrativně nenáročnou formou prokazovat svoji způsobilost, aby zakázku nezískala společnost odsouzená například za korupci. Zároveň byla v návrhu upravena tato povinnost tak, aby společnosti tvořící koncerny nemohly se trestní odpovědnosti vyhnout,“ vysvětluje místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš s tím, že jestliže je společnost v rámci koncernu odsouzena k zákazu účasti na veřejném tendru, nebude se moci na významných částech zakázky podílet. 

Díky novele bude zakázkový zákon v souladu s evropskými směrnicemi, což přinese větší volnost zadavatelům a sníží se administrativní náročnost v zadávání zakázek. Nově zadavatel bude sám rozhodovat, jestli požaduje od vybraného dodavatele předložení originálních dokladů o splnění kvalifikačních předpokladů před uzavřením smlouvy. Doposud to byla povinnost. Novela zároveň zavádí možnost zpřístupnit Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže dokumentaci o zadávacím řízení  pomocí elektronického certifikovaného nástroje a nebude už nutné tyto dokumenty zasílat datovou zprávou nebo emailem se zaručeným elektronickým podpisem.

Do krajů vyjíždí ÚOHS, aby informoval zástupce měst a obcí o aktuálních rizicích při zadávání zakázek

Odborníci z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže využívají spolupráce se Svazem měst a obcí České republiky a v posledních týdnech vyjíždí do jednotlivých krajů, aby upozornili zástupce měst a obcí na aktuální rizika při zadávání veřejných zakázek. V příštích dnech se s nimi můžete potkat na Krajských setkáních SMOČR v Jihočeském kraji a Kraji Vysočina.
Úřad se

 
Nahrávám...
Nahrávám...