dnes je 21.2.2024

Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Základní charakteristika

20.9.2011, Zdroj: Verlag Dashöfer

Základní charakteristika

Česká republika spolupracovala s Polskem v oblasti přeshraniční spolupráce již v předchozím období na základě iniciativy INTERREG IIIA, a nový operační program o vzájemné přeshraniční spolupráci je tedy určitou koncepcí, která umožní kontinuální pokračování v tomto procesu. Dokument o spolupráci zohledňuje nové podmínky v regulích Evropské komise pro dosažení Cíle 3 Evropská územní spolupráce a současně zapracovává poznatky a zkušenosti s touto aktivitou, které byly získány v průběhu předchozího období a které současně napomůžou racionalizaci a optimalizaci činností v rámci nového operačního programu.

Program se dotačně vymezuje pro česko-polskou příhraniční oblast. Konkrétně se na české straně jedná o kraje Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský. Polská část území je tvořena z jeleniogórsko-wałbrzyského, opolského, rybnickojastrzębského, bielsko-bialského subregionu a nově, na rozdíl od územního rozsahu iniciativy INTERREG IIIA, zahrnuje i pszczyńský okres z centrálního slezského subregionu.

Na základě socioekonomické analýzy a SWOT analýzy daného regionu bylo zjištěno, že stále přetrvávají v česko-polské příhraniční oblasti bariéry, které zpomalují socioekonomickou přeměnu tohoto regionu, a tím snižují využívání místního potenciálu i jeho atraktivitu jak pro potencionální investory, tak pro návštěvníky. Proto je nutné se zaměřit v rozvoji regionu na jejich odstranění a zvýšit konkurenceschopnost dané oblasti v souladu s cíly

 
Nahrávám...
Nahrávám...