dnes je 19.4.2024

Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Sportovní infrastruktura ve vlastnictví obcí - dotační možnosti

9.7.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.85
Sportovní infrastruktura ve vlastnictví obcí – dotační možnosti

Ing. Pavel Večeřa

Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo v červnu výzvu na podporu sportovní infrastruktury středně velikých obcí a měst. Jedná se o dotační titul 117d8220H Podpora budování a obnovy míst aktivního odpočinku 1. Číslo výzvy 2/2020/117D8220. Dotace je cílena speciálně pro obce od 3001 do 10 000 obyvatel. Žádosti lze podávat do 28. srpna 2020. Typovými projekty jsou sportoviště – hřiště, sportovní areály nebo multifunkční sportovní haly.

Lze říci, že po odeznění nejhorší fáze koronavirové pandemie je určitě správné, aby města nabídla občanům něco pozitivního, dala jim magnet, který je bude stmelovat, a to i vzhledem k dětem a mladší generaci, která po dlouhé týdny byla zbavena školní docházky a tím i potřebné socializace a navazování vztahů v kolektivu s kamarády. Sport může být vhodným stimulem a motivem v tomto směru.

Význam sportoviště v obci

Sportoviště v obci nebo městě může podpořit komunitní život - zápasy přilákají diváky místní i přespolní, ti se mohou na místě občerstvit, může být prevencí kriminality a zajistí infrastrukturu pro práci s dětmi a mládeží, slouží k rozvoji školství, může také podpořit cestovní ruch, přilákat návštěvníky ať na sportovní nebo kulturní akce, které se také mohou na hřišti konat.

Můžete zvážit možnost obnovy nebo rekonstrukce již existujícího areálu nebo výstavbu na zelené louce. Rekonstrukce stávajícího zařízení může být výhodná z důvodu existujících inženýrských sítí, ovšem zvýšené náklady mohou přinést demolice starých rozbitých povrchů.

Montované sportovní haly

Na trhu působí vícero firem, které nabízejí montované sportovní haly. Ty nabízejí zastřešený prostor, který lze pořídit za nízké investiční náklady s nízkými náklady následného provozu (další úspory lze získat správnou volbou zdroje energie a např. využitím dešťové vody). Montované haly se nejčastěji budují pro tenis, fotbal, hokej nebo florbal. Ve srovnání s přetlakovými halami mají montované haly nižší provozní náklady, delší životnost a celkově lepší užitné vlastnosti.

Sporty lze provozovat v montované hale po celý rok zcela nezávisle na počasí. Dodavatelské firmy dokáží po konzultaci a zadávacím řízení postavit montovanou halu přesně na míru Vašim potřebám, zastřešení lze také přidat k již stávajícímu otevřenému (open-air) areálu pod širým nebem.

Mezi další výhody montovaných sportovních hal patří možnost postavit je prakticky na jakémkoli rovném místě, díky jednoduché konstrukci lze zastřešit libovolné venkovní sportoviště, v hale je zajištěna cirkulace čerstvého vzduchu – okna, ventilační hlavice a potřebné světelné podmínky. V teplém počasí lze odebrat boční stěny.

Montované haly jsou zhotoveny z lehkých ocelových profilů a zajišťují vysokou kvalitu povrchové úpravy ocelových prvků. Systém tvoří stěny a střecha s tepelnou izolací, které zajišťuje velmi komfortní prostředí uvnitř haly. Konstrukčně lze objekty spojit se sociálním zázemím v různých variantách řešení.

Pro zastřešení tenisových kurtů bývaly v minulosti stavěny přetlakové haly. Bohužel jejich provoz je z technologických důvodů relativně finančně náročný. Montované haly mají proti přetlakovým halám významně nižší provozní náklady, další úspor lze dosáhnout volbou vhodného zdroje tepla, izolačních materiálů a systému větrání.

Technická textilie v opláštění montované haly zajistí průnik denního světla. Montovanou sportovní halu lze také kdykoliv dle potřeby prodloužit či propojit (např. propojovacím krčkem-koridorem) se stávající stavbou (např. restaurace). Pro zimní měsíce lze sportovní montovanou halu vybavit vnitřní termoizolační vložkou, která zamezí úniku tepla a vnitřním vytápěním.

Sportovní ocelové montované haly jsou atypickým druhem mezi montovanými halami. Za účelem získání potřebných rozměrů povrchu i vzdušného prostoru pro potřeby tenisových a badmintonových kurtů a ostatních sportovních ploch je zde kladen důraz na co největší vnitřní rozpon s maximální výšku. Přitom při konstrukci usilujeme o absolutně volnou vnitřní dispozicí bez vnitřních dělících a podpěrných konstrukcí.

Dochází ke kombinaci různých typů ocelových konstrukcí – příhradových, které jsou využívány např. u zimních ledových stadionů, nebo rámových používaných pro haly s míčovými sporty. Rámové konstrukce lze provést dle individuálních požadavků zadavatele jako příhradové nebo plnostěnné.

Běžně tyto sportovní objekty, díky stálému pohybu sportovců, bývají navrženy ze střešních a stěnových systémů s tepelnou izolací, zajišťující komfortní interiérové prostředí haly. Z konstrukčního hlediska se mohou tyto objekty neomezeně kombinovat se sociálním zázemím, poskytujícím veškeré moderní služby, aby bylo vyhověno i těm nejnáročnějším klientům.

Při tvorbě projektové dokumentace k hale je možné zvažovat další doplňující prvky jako vnitřní vytápění (různé zdroje tepla – biomasa, plyn, tepelné čerpadlo), termoizolační vložku (pro zimní měsíce), vnitřní osvětlení, systém odvětrávacích hlavic, různé systémy otvorových prvků (dveří, oken, střešních oken), propojovací prvky (krček nebo koridor spojující halu s restaurací, sociálním zázemím, šatnami).

Výběr účelu haly

Podstatný je výběr sportu, aby měl v místě dost zájemců, nadšenců a také fanoušků. Preferované sporty jsou fotbal, basketbal, volejbal, florbal, ale je možné, že obec má tradici a dlouholetý úspěch v dalších sportech, tak by bylo škoda takové možnosti nevyužít (např. házená, hokej, gymnastika) nebo v obci působí osobnost, která v daném sportu dosáhla významných úspěchů a na jejím příběhu lze založit vybudování takového hřiště či areálu.

Je vhodné, aby obec realizaci projektu předjednala především s již fungujícími sportovními organizacemi na území obce (nejčastěji TJ, Sokol, Orel, atd.), zda je z jejich strany zájem a mají dostatečnou členskou základnu, která by novou nebo rekonstruovanou sportovní infrastrukturu využila.

Vhodné je, pokud se oslovené spolky zapojí (ať přímo nebo přes své členy, kteří jsou členy zastupitelstva obce) do přípravy zadání a navrhnou konkrétní části nově připravovaného areálu, aby to vyhovělo potřebám jejich činností a členů. Pokud má být areál, hřiště, hala multifunkční pro více druhů sportu nebo dalších činností, je třeba vést diskusi, kde budou účastny všechny tyto spolky.

Kromě sběru požadavku těchto spolků je třeba mediátora, který dokáže sladit potřebné konkurenční požadavky – basketbalisté, sáloví fotbalisté nebo tanečníci mohou mít samozřejmě různé požadavky na povrch haly, ale ta bude pouze jediná, takže bude nutné vybrat materiál, který bude přijatelný pro všechny z hlediska funkčnosti, zdravotních rizik a estetiky.

Kromě sportu lze zvážit i další využitelnost na různé nesportovní akce jako divadlo, tanec, veřejné diskusní stoly. Samozřejmě s přihlédnutím k charakteru infrastruktury a k tomu, že společenské akce by neměly způsobit nadměrné zatížení nebo poškození sportovních

 
Nahrávám...
Nahrávám...