Ministerstvo zemědělství připravilo 2. kolo příjmu žádostí na rozvoj venkova podle Strategického plánu společné zemědělské politiky (SZP). Tentokrát se týká majitelů lesů. Mohou požádat o peníze na obnovu lesů po kalamitě, celkem je na to připraveno 128 milionů korun. Žádosti o podporu se začnou přijímat na konci listopadu 2023.
Ve 2. kole příjmu žádostí podle Strategického plánu SZP se otevřou dvě lesnické intervence (dříve operace). Investice do obnovy kalamitních ploch je určena pro jakýkoli subjekt hospodařící v lesích, včetně státních podniků. Podpora je zaměřena na obnovu lesních porostů po nepříznivých situacích např. po požáru, suchu, vichřici, námraze a také po poškození chorobami a škůdci. Nově byl na seznam škůdců zařazen kůrovec, preferenci však mají projekty obnovy po nepříznivých klimatických situacích. Konkrétně příspěvek majitelé lesů využijí na přípravu terénu, nákup sazenic a výsadbu.
„Novinkou v této intervenci je, že při výsadbě musí být dodržen doporučený, tedy vyšší podíl melioračních a zpevňujících dřevin, jako jsou listnáče a jedle. To povede k lepšímu zajištění lesů před případnými budoucími kalamitami,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Z intervence Investice do ochrany melioračních a zpevňujících dřevin mohou získat peníze vlastníci soukromých a obecních lesů. Dotace jim pomůže vybudovat dřevěné nebo drátěné oplocenky, které ochrání nově vysazené stromky před lesní zvěří.
Obě intervence navazují na předchozí programové období a nedošlo u nich k výrazným změnám. Příjem žádostí prostřednictvím Portálu farmáře začne 21. listopadu v 8:00 hodin a skončí 12. prosince 2023 v 18:00 hodin.
Úplné znění Pravidel je k dispozici v elektronické podobě na stránkách Státního zemědělského intervenčního fondu www.szif.cz v sekci Strategický plán 2023–2027 a na internetové adrese Ministerstva zemědělství:
Investice do obnovy kalamitních ploch | eAGRI
Investice do ochrany melioračních a zpevňujících dřevin | eAGRI
Nahoru2. kolo příjmu žádostí intervencí rozvoje venkova ze Strategického plánu Společné zemědělské politiky 2023–2027
Strategický plán SZPDotace
Dne 1. 9. 2023 schválil ministr zemědělství Mgr. Marek Výborný Pravidla, kterými se stanovují podmínky pro poskytování dotace na projekty rozvoje venkova v rámci Strategického plánu SZP na období 2023–2027 (dále jen „Pravidla“), pro 2. kolo příjmu žádostí.
Ministerstvo zemědělství vyhlašuje 2. kolo příjmu žádostí pro intervence 38.73 – Investice do obnovy kalamitních ploch a 39.73 – Investice do ochrany melioračních a zpevňujících dřevin.
Příjem žádostí bude probíhat pouze prostřednictvím Portálu farmáře v termínu od 21. 11. 2023 8:00 hodin do 12. 12. 2023 18:00 hodin.
V 2. kole se rozdělí 128 mil. Kč, které podpoří environmentální lesnická opatření, konkrétně obnovu lesních porostů po kalamitách a oplocenky u melioračních a zpevňujících dřevin.
Finanční objem, v němž budou po vyhodnocení schváleny projekty, je u jednotlivých operací předběžně stanoven následovně:
Intervence
|
Alokace (Kč)
|
38.73 Investice do obnovy kalamitních ploch
|
103 957 000
|
39.73 Investice do ochrany melioračních a zpevňujících dřevin
|
24 053 000
|
Celkem
|
128 010 000
|
Konečná částka pro závazkování projektů může být upravena podle stavu aktuálního kurzového přepočtu.
Úplné znění Pravidel je k dispozici v elektronické podobě na internetové adrese Ministerstva zemědělství www.eagri.cz/spszp (subportál Dotace – Strategický plán SZP 2023–2027 a příslušné intervence) a rovněž na stránkách Státního zemědělského intervenčního fondu www.szif.cz v sekci Strategický plán 2023–2027.
Přílohy: Obecné podmínky pro 2. kolo příjmu
NahoruMŽP představilo pilotní podobu budoucího on-line registru výpustí do vodních toků
Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství, Výzkumným ústavem vodohospodářským TGM, v.v.i. a státním podnikem Povodí Labe zrealizovalo pilotní projekt na monitoring výpustí odpadních vod do řek na více než třicetikilometrovém úseku Labe. Jeho výsledky dnes na tiskové konferenci společně představili ministři životního prostředí a zemědělství Petr Hladík a Marek Výborný.
„Voda je priorita a my ji musíme chránit. Naše řeky jsou plné života, vodu z nich požíváme jak na závlahy zahrad, tak jako zdroj pitné vody, bohužel ale ani třicet let po pádu komunismu často přesně nevíme, co a kde nám do nich teče. Stále tu máme velké množství různých výpustí například ze starých průmyslových areálů, u kterých ani nevíme, kudy vedou. To změní námi připravovaná tzv. havarijní novela vodního zákona, kterou v brzké době posoudí vláda. Nově totiž zavádí povinnost vést evidenci všech výpustí do vodních toků. Díky tomu vznikne digitální registr, který postupně zahrne všechny výpusti ze zdrojů znečištění do vod povrchových. V něm se objeví jednak ty s vydaným povolením k nakládání s vodami, ale zároveň i ty, ke kterým toto povolení z nejrůznějších důvodů vydáno není. Právě takové nezdokumentované výpusti mohou představovat značné riziko potenciálního havarijního znečištění vodních toků,“ vysvětluje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Registr výpustí bude sloužit vodoprávním úřadům, správcům povodí, Hasičskému záchrannému sboru České republiky, České inspekci životního prostředí, Policii České republiky a Vojenské policii.
„Zasahující složky u…