dnes je 13.6.2024

Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Historie projektového managementu

30.6.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.1.3
Historie projektového managementu

doc. Ing. Alena Maaytová, Ph.D.

Podstata projektového managementu byla známa a využívána řadu století. Nejstarší historie projektů je často spojována se stavbou egyptských pyramid či Velké čínské zdi.1 Z české historie se jako příklad často uvádí stavba Karlova mostu, která splňovala definovaná specifika projektu.

Nové metody a techniky jsou spojovány v souvislosti s kosmickými a vojenskými projekty v polovině 20. století. Termíny projekt a projektový management se objevily v 60. letech 20. století (např. projekt Apollo společnosti NASA - cílem projektového týmu bylo přistání na Měsíc, zadaný cíl znamenal vysoké nároky na podrobné plánování a splnění úkolů, kontrolu a organizaci souvisejících činností). V sedmdesátých letech 20. století se řízení projektů rozšířilo do dalších odvětví, neboť projektoví manažeři získali výkonného pomocníka - osobní počítače.

Ve 20. století vznikly asociace projektového managementu, které sdružují profesionály působící v daném oboru a napomáhají jeho rozvoji. První organizací byla v 60. letech organizace INTERNET, která sdružovala evropské projektové manažery. V devadesátých letech se přejmenovala na IPMA (International Project Management Association), aby nedocházelo k záměně s internetem. V současnosti představuje IPMA jednu z největších světových neziskových organizací, jejímiž členy je cca 50 národních asociací projektového managementu. Hlavní aktivity této organizace jsou jednak certifikace profesionálů z

 
Nahrávám...
Nahrávám...