dnes je 23.7.2024

Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Další miliarda korun podpoří renovace škol, nemocnic a dalších veřejných budov

28.6.2024, Zdroj: MŽP (http://www.mzp.cz/)

Školy, sportoviště, nemocnice, úřady a mnohé další veřejné budovy budou energeticky úspornější. Pomůže jim v tom nová dotační výzva financovaná z Národního plánu obnovy. O peníze na důkladné renovace svých budov mohou žádat obce, města a další veřejné subjekty od 1. července 2024.

Celkově je pro tuto výzvu vyhrazena 1 miliarda korun.

„Pokračujeme v podpoře výrazného snižování spotřeby energie ve veřejném sektoru a v této osmé výzvě čeká miliarda korun právě na školy, nemocnice, pečovatelské domy ale i kostely a další veřejné budovy, které jsou ekonomicky náročné a potřebují zateplit, vyměnit okna nebo zdroj vytápění. Řada budov už úsporných je, mnohé další ale renovaci ještě potřebují. Utvrzuje nás v tom i obrovský zájem z řad žadatelů, za který jsme velmi rádi. Obce a další instituce si uvědomují, že taková investice se dlouhodobě vyplácí. Ať se energetické úspory týkají hasičské stanice na vsi, pečovatelského domu ve městě nebo velkého úřadu v Praze, vždy je to přínos pro životní prostředí a pro komunitu jako takovou,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Resort podporuje úsporná opatření u veřejných budov dlouhodobě z různých dotačních programů, především z Operačního programu Životní prostředí, Modernizačního fondu a Národního plánu obnovy. „Jen v současném programovém období evidujeme přes 900 projektů s celkovým požadavkem na dotaci více než 13 miliard korun,“ doplňuje ministr s tím, že v aktuální výzvě klade ministerstvo důraz na provedení co nejkvalitnějších energeticky úsporných renovací. „Je pro nás důležité a preferujeme, když se žadatel o dotaci pustí opravdu do komplexního projektu. Nejenže zateplí fasádu, vymění okna, ale k tomu přidá obnovitelný zdroj energie, zaměří se na technologie ve vnitřních prostorách, využije stínící techniku, řízené větrání, vyladí energetický management a tak dále. Budova pak bude nejen velmi úsporná, ale i adaptovaná na klimatickou změnu,“ vysvětluje ministr Hladík.

V takovém duchu je nastavena i vyhlášená výzva. Komu se podaří uspořit významné množství energie, může si sáhnout na vyšší dotaci. „Žadatelé mohou získat různou výši podpory v závislosti na rozsahu renovace. Až polovinu způsobilých výdajů uhradíme, pokud rekonstrukce uspoří 30 a více procent primární energie z neobnovitelných zdrojů, v případě výraznějších úspor dosahujících 40 a více procent energie může dotační podpora vystoupat až na 60 % celkových způsobilých výdajů,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, jehož úřad dotace administruje.

I díky více než sedmimilionové podpoře v předchozí výzvě došlo například k rekonstrukci sboru církve Československé husitské na Žižkově, který slouží jako komunitní, sociální, duchovní a kulturní centrum Žižkostel. „Naše

 
Nahrávám...
Nahrávám...