dnes je 29.3.2024

Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Adaptace na klimatickou změnu a úspěšné projekty obcí

18.6.2021, , Zdroj: Verlag Dashöfer

10.4.6 Adaptace na klimatickou změnu a úspěšné projekty obcí

Ing. Pavel Večeřa

Klimatická změna

Pojem klimatická změna nebo změna klimatu a adaptace na ni je častým a klíčovým tématem poslední doby. Klimatická změna přináší větší četnost případů extrémních dopadů počasí, jako jsou povodně, vlny veder, lesní požáry, extrémní sucha, vymírání a strádání živočichů a rostlin, pro něž se radikálně mohly změnit životní podmínky. Protože dopady těchto extrémních situací mají často lokální charakter, je zcela na místě, aby to byly obce a města, kdo především by měl nést odpovědnost za přijetí opatření, tvorbu akčních plánů a realizaci projektů, které budou zmírňovat tyto negativní dopady.

Následující článek si klade za cíl ukázat na příkladech konkrétních obcí a měst v ČR, že ani výše zmíněné problémy, ani jejich řešení nejsou žádnou mediální chimérou a jejich řešení je nejen potřebné, ale i reálné možné.

Dotační možnosti

Tabulka


Zdroj  Poskytovatel dotace  Program  Podporované aktivity  
ERDF  MŽP  OPŽP4.2 – Posílit biodiverzitu
4.3 – Posílit přirozené funkce krajiny
4.4 – Zlepšit kvalitu prostředí v sídlechhttps://www.opzp.cz/nabidka-dotaci/  
založení biocenter a biokoridorů ÚSES a zlepšení jejich stavuzakládání a obnova sídelní zeleně (parků, zahrad, sadů, uličních stromořadí, alejí, lesoparků, remízů, průlehů) vytváření a obnova přírodě blízkých koryt vodních toků včetně navazujících říčních ramen  
Modernizační fond  SFŽP  7. ENERGov – Energetická účinnost ve veřejných budovách a infrastruktuřehttps://www.sfzp.cz/dotace-a-pujcky/modernizacni-fond/vyzvy/  zelené střechy a fasády, využití dešťové a šedé vody, zavádění procesů související s optimalizací vodního hospodářství  
Nástroj pro oživení a odolnost  MŽP, MZe  Národní plán obnovy, komponenty2.6 Ochrana přírody a adaptace na klimatickou změnu2.9 Podpora biodiverzity a boj se suchemhttps://www.planobnovycr.cz/  - Protipovodňová opatření - Podpora opatření na drobných vodních tocích a malých vodních nádržích - Závlahy - Provádění pozemkových úprav s pozitivním vlivem na prevenci eroze a zachycování srážek - Budování lesů odolných klimatické změně - Zadržování vody v lese- Zajistit ochranu proti suchu a přírodě blízkou povodňovou ochranu intravilánu - Hospodaření se srážkovými vodami v intravilánu- Péče o zvláště chráněná území a území soustavy Natura 2000 a péče o zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů- Adaptace vodních, nelesních a lesních ekosystémů na změnu klimatu  
Státní rozpočet  MŽP  Národní program ŽPPrioritní oblast 5: Životní prostředí ve městech a obcíchhttps://www.narodniprogramzp.cz/  Zlepšení kvality vnitřního prostředí budovy. Zvýšení adaptability budov na změnu klimatu.  
Státní rozpočet  MZe  Prevence před povodněmiRybníky  protipovodňová opatření, vodní plochy, zadržení vody v krajině  

Sucho a nedostatek vody

Sucho se stává stále závažnějším problémem a postupně se jeho dopad dále prohlubují. Na zajištění dostatku pitné vody, zavlažování nebo její zadržení v krajině v nejvíce ohrožených oblastech je třeba investovat rok o roku stále vyšší finanční prostředky. Ministerstvo životního prostředí do opatření proti suchu v letech 2014-2020 investovalo přes 12 miliard korun. Z nich byly podpořeny desítky nových tůní rybníků a mokřadů, vysazeny tisíce stromů, vybudovány desítky kilometrů nových vodovodů a zajištěny nové zdroje pitné vody. Každý rok jsou na MŽP k dispozici až 2,5 mld. Kč v dotačních programech pro tyto účely.

Malečov na Ústecku bojuje trvale se suchem a nedostatkem vody. V tomto směru je pravidelně doplňuje zásobníky vody, posiluje vodní zdroje obecními vrty. Starosta Malečova uvedl, že 5 z 10 místních částí nemůže spoléhat na vodovodní řád, pokud jde o jistotu stálých dodávek pitné vody. Aktuální situaci je třeba řešit vydáváním obecně závazných vyhlášek, které čerpání vody v obci velmi přísně regulují. Opakovaně bylo nutné využít místní dobrovolné hasiče k čerpání vody do vodních zásobníků na území obce v místních částech Čeřenice a Pohoří.

Město Podbořany vydává téměř každý rok zákaz čerpání povrchových vod. S vodárenskou společností už řešili opakovaně havarijní situace. Před lety reagovali na situaci pořízením obecního vrtu, který čerpá vodu až z hloubek 70 m. Na situaci extrémního sucha se snaží reagovat údržbou zeleně v centru města, která minimalizuje vysychání zelených ploch. Rovněž město zpracovává plán na obnovu vodních ploch a rybníků v místní části Kněžice. Již v minulosti rekonstruovali malé vodní nádrže, Dolánecký potok kumuluje vodu do velké zásobní nádrže.

Pro město Frýdlant na Liberecku představuje významné riziko pro dostupnost vody pokračující těžba v hnědouhelném dole Turów na polském území. Frýdlantu jako i sousední oblasti Hrádecka a Chrastavska reálně hrozí ztráta podzemní vody. Město proto iniciuje investiční akci velkopacitního přivaděče vody, který by nahradil úbytek vody z podzemních zdrojů. Další kritickou situaci má místní část Albrechtice, která zřejmě přijde o vodu ve studních z důvodu výstavby silnice I. třídy.

V sousední Chrastavě svádějí dešťovou vodu, aby neodtékala bez užitku do kanalizace. V tomto směru byly provedeny terénní úpravy na jednom ze sídlišť a pod dálničním mostem. Kromě toho město instalovalo zachytávací nádrže na dešťovku na střechách domů ve vlastnictví města. Takto zachycenou vodu využívají na mytí techniky nebo zalévání.

Povodně

Povodně dokáží velmi negativně překvapit a způsobit v krátké době velmi významné škody na majetku soukromém i obecním. Hlavním opatřením je odvést vodu v době extrémní kulminace mimo město nebo ji zadržet přirozeně v krajině, aby nezpůsobila škody.

Město Hustopeče realizovalo projekt protipovodňové ochrany za 2.932 tisíc Kč s využitím dotace z OP ŽP. Došlo k instalaci lokálního výstražného a varovného systému a digitalizaci povodňových plánů, ty jsou k dispozici na webu města. Cílem je včas odhalit povodňové nebezpečí, ochránit zdraví, životy a majetek občanů. Ve městě bylo umístěno 110 ks bezdrátových hlásičů, včetně 255 ks reproduktorů, a vysílací zařízení v budově MěÚ. Blíže viz odkaz zde .

Město Liberec aktuálně připravuje plány protipovodňové ochrany. V první fázi bude vypracována projektová dokumentace pro jednotlivé oblasti města. LIBEREC-příprava

Do první etapy spadá především výstavba Povodňového parku v ulici Winterova, protipovodňová opatření v ul. Okružní, je zde zahrnuta oblast centra města, a to i včetně zapracování výstavby náplavky a jeden z průmyslových areálů ve městě.

Obyvatelé Brna žijící na soutoku významných řek Svitavy a Svratky musejí s rizikem povodní dlouhodobě počítat. Město si klade za cíl vybudovat ucelený systém hlášení, prevence a zmírňování povodňového rizika, jehož realizace kromě ochrany osob a majetku také umožní zvýšit využití prostoru blízkého okolí říčních břehů pro volnočasové aktivity.

V rámci projektu mají být sníženy vysoké břehové hrany, odstranění přisazených hrází a vytváření vysokých berem. Bermy jsou určeny k rozlivům povodní a po většinu roku poslouží k volnočasovým aktivitám. Dosavadní cyklostezky vedoucí po březích budou svedeny na nižší úroveň bermy. V některých místech budou v bermách vytvořeny hřiště a odpočinkové plochy. Součástí projektu bude i renovace kanalizačních řadů a vybraných mostů a lávek přes obě řeky. Brno se potýká

 
Nahrávám...
Nahrávám...